• VERSENYSZABÁLYZAT
    CanSat Hungary 2025

    www.cansatverseny.hu
    az Európai Űrügynökség műholdszimulációs csapatversenye

    Szervező: Magyar Asztronautikai Társaság

    Általános tudnivalók

    A CanSat egy valódi műhold szimulációja, amely minden olyan rendszerrel rendelkezik, aminek egy műholdnak rendelkeznie kell. (Azért nem nevezzük hivatalosan műholdnak, mert nem célja, hogy keringjen a Föld körül, de a verseny során az egyszerűség kedvéért használhatjuk a műhold megnevezést.)

     

    Térfogata megegyezik egy dobozos üdítőével, innen ered a neve (’can’). A kihívás a diákok számára az, hogy ebbe a kis dobozba működőképesen beszereljék az összes alrendszert, ami megtalálható minden műholdon: tápegységet, szenzorokat és kommunikációs rendszert.

     

    A CanSat Hungary 2025 verseny (továbbiakban: Verseny) hazai döntőjén a CanSateket kutatórakétával vagy valamilyen más repülő eszközzel (ballon, drón, stb.) nagyjából 1 km-es magasságba juttatják. Itt a hordozóeszközről leválva a CanSatek megkezdik a küldetésüket - ami lehet egy tudományos kísérlet, vagy egy technológiai demonstráció -, majd a biztonságos landolást követően a csapatok elemzik, feldolgozzák a gyűjtött adatokat és a zsűrinek bemutatják az eredményeket.

     

    A verseny szervezői fenntartják a jogot a Versenyszabályzat módosítására, illetve későbbi kiegészítésére. Nem kerülnek olyan módosítások, illetve szabálypontosítás a Versenyszabályzatba, amelyek a résztvevők számára kedvezőtlenek, pl. határidőt csak hosszabbítani lehet, rövidíteni nem. Ez alól kivétel, ha olyan külső körülmény miatt kell kedvezőtlen módosítást tenni, amely az esemény, vagy az egész verseny sikeres lebonyolítását veszélyeztetné és máshogy nem lenne megoldható.

     

    A CanSat Hungary versenyt a Magyar Asztronautikai Társaság szervezi az ESERO Hungary keretén belül. Az ESERO programról részletesen: https://eserohu.hu

    A verseny szervezői

     

    A Versenyt a Magyar Asztronautikai Társaság (rövidítése: MANT, továbbiakban: Szervező https://www.mant.hu) szervezi, az űrtevékenységet felügyelő Külgazdasági és Külügyminisztérium (továbbiakban: KKM) és a nemzetközi CanSat versenyt meghirdető Európai Űrügynökség (továbbiakban: ESA) jóváhagyásával, az ESERO Hungary tevékenység részeként.

     

    A versenyről további információk a honlapon találhatóak (https://www.cansatverseny.hu), valamint ezen az e-mail címen is lehet információt kérni: info@cansatverseny.hu.

     

    A CanSat verseny célja

    • Cél, hogy kiválasszuk azt a nyertes csapatot, akik az ESA által szervezett „Space Engineer for a Day” c. rendezvényen, az ESA ESTEC-ben képviselik majd hazánkat;
    • Cél, hogy minél több diákot megismertessünk az űripari projektek alapvető felépítésével és megmutassuk: műholdat építeni nem könnyű, de nem is lehetetlen, középiskolások is képesek rá;
    • Célunk, hogy minél több középiskolás szerezzen hasznos tudást egyrészt a fizika, elektronika, programozás területén, de a munkában, magánéletben egyaránt fontos olyan szociális készségek (“soft skills”) terén is, mint a csapatmunka, munkaszervezés, kommunikáció,
    • Cél, hogy a pedagógusoknak olyan ismereteket, jó gyakorlatokat, technikákat adjunk át, amellyel az űrtevékenységen keresztül növelni tudják a reál tárgyak iránti érdeklődést a mindennapi oktatás során is, maguk és diákjaik motivációját erősítve.
  • Részvételi feltételek

     

    A versenyre csapatok jelentkezhetnek. Minden jelentkező csapat meg kell, hogy feleljen ezeknek a feltételeknek:

     

    Versenyzők

     

    • A csapat legalább 3, legfeljebb 6 diákból (továbbiakban: Versenyző) álljon;
    • A Versenyzők életkora a regisztrációs határidőig betöltött legalább 14, legfeljebb 19 év lehet;
    • Az összes Versenyző nappali tagozatos hallgatói jogviszonyban kell hogy legyen magyarországi, vagy határon túli, magyar nyelven is oktató középfokú oktatási intézményben, 9-12. (nyelvi előkészítő vagy technikumi év esetén 13.) évfolyamban;
    • Egy Versenyző csak egy csapatnak lehet a tagja;
    • Nem lehet Versenyző az előkészítésben, szervezésben részt vevő bármely személy, vagy annak közeli hozzátartozója (Ptk. 8:1 § (1) bek.)
    • FIGYELEM, VÁLTOZÁS az ESA-szabályok módosulása miatt: A csapattagok ESA tagállam, Kanada, Litvánia, Szlovákia, vagy Szlovénia állampolgárai kell hogy legyenek;
    • Nem lehet Versenyző felsőfokú oktatási intézmény (egyetem, érettségire alapuló felsőfokú szakképzés, stb) tanulója, hallgatója;
    • A nemzeti döntőbe jutó csapat Versenyzőinek rendelkezniük kell a szükséges angol tudással, hogy meg tudják írni a szükséges dokumentumokat, és prezentálhassák munkájukat angol nyelven.

     

    Mentorok

    • A csapatot egy vagy két felnőtt tanár/mentor (továbbiakban: Mentor) felügyeli, segíti. A Mentor(ok) vállalja(ják) a felelősséget a csapat biztonságos és szakszerű tevékenységéért. A Mentor(ok) tartja(ják) a kapcsolatot a szervezőkkel és a kiskorú csapattagok törvényes képviselőivel (szülők). A Mentor(ok)nak segíteniük kell a csapat munkáját a felkészülés alatt és el kell kísérniük őket a nemzeti döntőre. A nemzeti döntő nyertes csapatát a Mentor (vagy indokolt esetben: Mentorok) elkísérik a „Space Engineer for a Day” c. eseményre az Európai Űrügynökség Technológiai Központjába (ESA ESTEC).
    • Nem lehet Mentor a Verseny szervezése során a bírálatban résztvevő személy, vagy annak hozzátartozója (Ptk. 8:1 § (1) bek.)
    • Egy Mentor több csapatot is felkészíthet.
  • Jelentkezés módja, adatkezelés

    1. Regisztrációs űrlap kitöltése

     

    A csapat jelentkezése egy online regisztrációs űrlap (google form) kitöltésével és beküldésével történik. A kitöltött űrlap egy példányát a rendszer automatikusan elküldi a megadott e-mail címre. Amennyiben nem érkezik meg az értesítés, akkor valószínűleg vagy a spam mappába került, vagy nem volt sikeres az űrlap beküldése. Ha ez a probléma ismételten fennáll, kérjük, jelezzék a info@cansatverseny.hu címen.

     

    A regisztráció során megadott csapatnév nem lehet sértő élő személyre vagy jelenleg is létező intézményre nézve, nem sérthet személyiségi jogot, nem utalhat élő személyre és maximum 30 karakterből állhat. Amennyiben a szabályokat sértő csapatnevet regisztrálnak, a Szervezők felszólíthatják a csapatot a név módosítására, vagy kizárhatják a csapatot a versenyből.

    Tilos olyan csapatnevet választani, amely a “satelit”, “satellite”, “sat-elite”, “szatellit” vagy hasonló hangzású, írásmódú, illetve a satelit szót valamilyen formában tartalmazza. Ennek oka, hogy elkerüljük a hasonló hangzású csapatnevek miatti félreértéseket. Ugyanilyen okból a “műhold”, “műhód” stb. szavak is kerülendők.

     

    2. Motivációs levél és nyilatkozatok beküldése

     

    2a) Motivációs levél

    A jelentkezéshez kérünk egy rövid (maximum fél oldalas) motivációs levelet is a csapatoktól, amiben leírják, hogy mi ösztönözte őket a versenyben való részvételre.

    2b) Nyilatkozatok

    A részvételi nyilatkozatokkal a Versenyzők és a Mentorok hozzájárulnak, hogy amennyiben a verseny során róluk kép- illetve videófelvétel, élő közvetítés készül, a verseny Szervezője azokat saját nyomtatott kiadványaiban (pl. Űrtan évkönyv) és elektronikus felületein (honlap, közösségi médiumok) a nyilvánosság számára elérhetővé tegye.

     

    A motivációs levél és a nyilatkozatok beküldésének címe: info@cansatverseny.hu, beküldési határideje megegyezik a regisztrációs határidővel.

     

    Adatok

     

    A Szervezők a következő adatokat tehetik közzé nyilvánosan:

    ● a döntőbe jutott csapatok neve

    ● a döntőbe jutott Versenyzők és Mentorok neve

    ● a döntőbe jutott csapatok iskolájának neve és települése

    ● a nemzeti döntőn nyertes csapat neve

    ● a nemzeti döntőn nyertes Versenyzők és Mentorok neve

    ● a nemzeti döntőn nyertes csapat iskolájának neve és települése.

     

    A nyeremények átvételéhez a Versenyzők megküldik a személyes azonosításukhoz szükséges adataikat és az adatok kezeléséhez szükséges hozzájárulást a Szervezők részére. Az adatokat és az adatkezelési hozzájárulást a nyeremény átvétele előtt szkennelve, a info@cansatverseny.hu e-mail címre kell megküldeni.

     

    A 18. életévüket be nem töltött Versenyzők abban az esetben vehetnek részt a Versenyen illetve vehetnek át nyereményt, ha a Versenyző és törvényes képviselője a GDPR rendelet 8. cikk. (1) bek. alapján hozzájárul a Versenyző versenyen való részvételéhez és az esetleges nyeremény átvételéhez és megküldi a személyes azonosításhoz szükséges adatokat a Szervezőknek. A részvételi hozzájárulást a regisztrációs határidőig szkennelve, a verseny@cansatverseny.hu e-mail címre kell megküldeni.

     

     

  • Költségek

    • A CanSat Hungary 2025 versenyen nincs nevezési díj.
    • A szervezők ingyenes képzési anyagokat (írott és videó) és több online konzultációs lehetőséget biztosítanak a résztvevőknek.
    • A csapatok fedezik a cansat megtervezésének és megépítésének költségeit.
    • A nemzeti döntő lebonyolításának költségeit a Szervezők fedezik. A lebonyolítás költségeibe beleértendő a helyszín biztosítása, a kétnapos rendezvényen a rakéták és a szükséges szervező személyzet költségei.
    • A döntővel kapcsolatos egyéb költségeket a csapatoknak kell fedezniük.
    • A nemzeti CanSat versenyek győzteseinek találkozójára kijutó csapatnak a saját útiköltségét az ESA utófinanszírozással fedezi fejenként 300 euró összegig, a kint tartózkodást (szállás, étkezés, helyi programok) ingyenesen biztosítja.
  • A feladat (küldetések)

     Elsődleges küldetés (Primary Mission)

    Az elsődleges küldetés (Primary Mission) keretein belül minden CanSat-nek feladata:

          légnyomást és hőmérsékletet mérni;

          a mért adatokat rádión továbbítani földi bázisuknak legalább másodpercenként egyszer.

    Repülés után fel kell dolgozni az adatokat és grafikonon ábrázolni.

     

    Másodlagos küldetés (Secondary Mission)

    A másodlagos küldetést (Secondary Mission) a csapatok maguk találják és dolgozzák ki. 

    Lehet az ötlet valós űrmisszión alapuló, saját tudományos projekt, vagy technikai kihívás is. A feladat tudományos, technológiai, vagy  innovatív ötletek demonstrációja egy kisműhold méretében.

    A kihívás választásakor a csapatoknak érdemes figyelembe venniük a költségvetés és a képességeik határát.

     

  • Versenyszakaszok

     

    A magyarországi CanSat versenyt egy valós űrmisszióhoz hasonló szakaszokból építjük fel. A CanSat verseny három (plusz egy) szakaszra bontható fel:

     

    Előkészítő “nulladik” szakasz

     

    Ebben a szakaszban kell a csapatot összeállítani (mentor + diákok), regisztrálni a versenyben, tervező- és kivitelező bázist (műhelyt) találni és megkezdeni a felkészülést.

     

    A regisztráció 2024. október 13-án 23:59-ig tart.

     

    1. szakasz– Az eszköz alapjainak kidolgozása, megtervezése

    2. szakasz– Az eszköz megépítése és az előírt dokumentumok beküldése

    3. szakasz – A beküldött dokumentumok értékelése alapján kiválasztott csapatok részvétele a nemzeti döntőn

     

  • A verseny idővonala

    Az időpontok változtatási jogát fenntartjuk! 

    broken image
  • Mérföldkövek - dokumentáció

    A kötelezően benyújtandó technikai leírások közül az elsőt (Preliminary Design Review, PDR) a versenyző csapatok döntésük szerint magyarul vagy angolul készíthetik. A többi dokumentumot (Critical Design Review, Pre-Launch Report) angolul kell benyújtani.

     

    A dokumentumokat az idővonalon előírt határidőig be kell nyújtani.

    Az előírt határidők indokolt esetben változhatnak, erről a csapatok értesítést kapnak a szervezőktől.

     

    Előírt dokumentumok:

     

    Előzetes tervfelülvizsgálat - Preliminary Design Review (PDR)

    ○ Az ötleteitek és prototípusaitok bemutatása

    ○ Lényege, hogy tájékoztassátok a szervezőbizottságot a projekt haladásáról. Így tudunk visszajelzést adni a csapatnak.

    ○ Mutassátok be az alternatívákat a kitalált küldetés(ek) megvalósítására

    Azok a csapatok léphetnek tovább és küldhetik be a CDR-t, amelyek határidőre benyújtották a PDR-t hiánytalanul kitöltve.

     

     

    Kritikus tervezési felülvizsgálat - Critical Design Review (CDR)

    ○ Ebben a dokumentumban mutatjátok be a végleges, versenyzésre szánt prototípust és a tervet.

    ○ Tartalmaznia kell:

    ■ Azokat az adatokat, amikkel a csapat bemutatja és alátámasztja, hogy az útmutatóban foglalt összes kritériumnak megfelel a műholdjuk;

    ■ a csapat által elvégzett tesztek eredményeit;

    ■ a Másodlagos Küldetés technikai bemutatását;

    ■ a küldetés műveleteinek összefoglalását;

    ■ a részletes költségvetést;

    ■ egy maximum 5 perces videó linkjét, amiben az írott anyagba nem illeszkedő információk kerülnek, pl. a csapat bemutatkozása, tesztekről készült felvételek, fotók, stb.

    ○ A visszajelzésben kérünk változtatásokat és javaslatokat teszünk az eszköz biztonságosabbá tételére, amennyiben szükséges.

    ○ Azon csapatok közül választjuk ki a döntőbe jutó 10 csapatot, valamint a 3 tartalékot, amelyek határidőre benyújtották a CDR-t hiánytalanul kitöltve és elérhetővé tették az előírt videót.

     

     

    Indítás előtti jelentés - Pre-Launch Report (PLR)

    ○ Ebben a jelentésben a csapatok bemutatják a végleges prototípust és a küldetések részleteit.

    ○ A PLR összegzi a csapat munkáját;

    ○ teljes leírást ad a CanSat küldetéseiről, a rendszerfunkciókról és szükséges hibajavításokról, amelyek a végleges terv kidolgozásához vezettek;

    ○ tartalmazza a részletes költségvetést;

    ○ maradéktalanul leírja a befejezett CanSat részleteit.

    A verseny honlapján a “Dokumentumok” pont alatt szabadon elérhetőek ezeknek a jelentéseknek a mintái. Ezek hasonló formák, amelyeket az ESA a nemzetközi CanSat versenyen előír, de az “igazi” műholdak készítése során is hasonló logikával felépülő dokumentumok készülnek az űripari cégek projektjeiben.

  • Műszaki követelmények (specifikáció)

     ●      Minden alkatrésznek bele kell férnie egy fém üdítősdoboz dimenzióiba - 115 mm magasság és 66 mm átmérő - a kommunikációs antenna és az ejtőernyő kivételével. A rakétán belül biztosítunk ezek elhelyezésére 45 mm szabad helyet függőleges irányban. Az antenna felszerelhető a CanSat tetejére, vagy aljára, de az oldalára nem;

    ●      Antennák, átalakítók és egyéb elemek nem helyezkedhetnek a CanSat átmérőjén kívül, amíg az nem hagyta el a rakétát;

    ●      A CanSat súlya legalább 300 gramm és legfeljebb 350 gramm lehet. A súlyhatárt nem meghaladó CanSateknek ballasztot kell magukkal vinniük;

    ●      Robbanószerek, detonátorok, és egyéb pirotechnikai eszközök, fokozottan gyúlékony, vagy veszélyes anyagok használata tiltott. Minden anyagnak biztonságosnak kell lennie a személyzetre, a felszerelésre, és a környezetre;

    ●      A műhold áramellátását akkumulátor, vagy napelem kell, hogy biztosítsa, és akár több órán keresztül működőképesnek kell lennie;

    ●      Az akkumulátornak könnyen elérhetőnek kell lennie, arra az esetre, ha cserélni, vagy tölteni kell;

    ●      Az eszközön kell, hogy legyen egy fő áramkapcsoló;

    ●      Egy (vagy több) pozícionáló rendszer beépítése erősen ajánlott a landolás utáni begyűjtés megkönnyítésére;

    ●      A CanSat legyen felszerelve egy visszatérést segítő rendszerrel - pl. ejtőernyő -, ami újrahasználható indítás után. Ejtőernyő esetén javasolt feltűnő színeket választani a szövethez, hogy megkönnyítse a keresést a leérkezés után;

    ●      Az ejtőernyő-csatlakoztatás ki kell, hogy bírjon 50 N terhelést;

    ●      A maximális repülési időt szabad ereszkedés mellett 120 másodpercre tervezve javasoljuk;

    ●      A CanSat ereszkedési rátája minimum 5 m/s, maximum 12 m/s lehet. Az ajánlott ereszkedési ráta 8 - 11 m/s között van;

    ●      A CanSat-nek ki kell bírnia 20 g gyorsulási erőt;

    ●      A versenyen használt CanSat példány előállításának a költsége nem lépheti át az 500 Eurót. A földi állomás, és bármilyen nem repülő eszköz nem számít bele a költségvetésbe. Szponzoráció esetén minden szponzorált eszközt meg kell jeleníteni a költségvetésben a valós piaci árukkal;

    ●      A kijelölt frekvenciákat minden csapatnak tiszteletben kell tartania. Érdemes úgy kialakítani a modellt, hogy szükség esetén a rádiófrekvencia gyorsan változtatható legyen;

    ●      A CanSat-nek repülésre készen kell érkeznie az indításra.

     

  •  A csapatok értékelése

    A verseny során a benyújtott dokumentumokat és a döntőben bemutatott eredményeket a Szervező által felkért 3 fős szakmai zsűri értékeli.

     

    A határidőre benyújtott dokumentumokat a következő szempontok szerint vizsgáljuk minden fázisban (PDR, CDR, PLR):

    - teljesség (minden szükséges információ szerepel-e);

    - tervezés, műszaki megoldások szakmai megfelelősége és megvalósíthatósága.

     

    Az “igazi” űrprojekteknél is hasonló dokumentáció készül, csak persze sokkal vaskosabb. Ezeket a dokumentumokat azért kell elkészíteni, mert így egyrészt pontosan lehet követni az eszköz fejlesztését, másrészt segítenek a munkafolyamat alapos, logikus megtervezésében és végrehajtásában. Az ESA is ezeknek a dokumentumoknak a benyújtását írja elő a közvetlenül jelentkező csapatoknak.

     

     

    Preliminary Design Review (PDR) - Előzetes tervfelülvizsgálat értékelése

     

    Azok a csapatok léphetnek tovább és küldhetik be a CDR-t, amelyek határidőre benyújtották a PDR-t hiánytalanul kitöltve. Azon csapatok, amelyek ezt nem teljesítik, nem vehetnek részt a verseny további részében.

     

    Critical Design Review (CDR) - Kritikus tervezési felülvizsgálat értékelése

     

    Azon csapatok közül választjuk ki a döntőbe jutó 10 csapatot és a 3 tartalékot, amelyek határidőre benyújtották a CDR-t hiánytalanul kitöltve és a maximum 5 perces videót. Azon csapatok CDR-ja, amelyek nem teljes dokumentumot nyújtottak be, vagy nem határidőre nyújtották be, nem vesz részt az értékelésben és így nem juthat a döntőbe.

     

    A döntőbe jutó csapatokat a CDR és a videó értékelésével választjuk ki.

     

    Pre-Launch Report (PLR) - Indítás előtti jelentés értékelése

     

    A döntőbe jutott csapatok a döntő előtt elkészítenek egy végső jelentést, ez alapján hozzák meg a szervezők a GO / NO GO döntést, tehát hogy indítható-e az eszköz. Ezt a döntést a rakéták készítőjének és üzemeltetőjének indítási felelőse felülbírálhatja, ha nem találja biztonságosnak az eszközt az indítás szempontjából. A döntését minden résztvevőnek és jelenlévőnek el kell fogadnia a szervezők és a versenyzők részéről is!

     

     

    Döntő - Indítás (Launch) értékelése

     

    A döntőben 4 szempontcsoport szerint értékeljük a jelentkező csapatokat:

     

    Technikai eredmények: 35%

    Főbb szempontok:

    ● A küldetés során rögzített adatok mennyisége

    ● az adattovábbítás gyakoriságának megfelelősége az elsődleges küldetésnél (min. 1 adat / sec)

    ● általános technikai kivitel: a szerkezet mechanikája, fizikai tartóssága, újrafelhasználhatósága

     

    Tudományos eredmények: 30%

    Főbb szempontok:

    A küldetés során mért adatok feldolgozásából kapott eredmények és a belőlük levont következtetések

    ● helytállósága

    ● relevanciája

    ● érdekessége

     

    Professzionalitás: 25%

    Főbb szempontok:

    ● Az eszköz működésének megbízhatósága (alrendszerek működése a küldetés végéig)

    ● az adatok rögzítésének és továbbításának folyamatossága (elveszett adatok hiánya)

    ● a küldetések végrehajtásának teljessége.

     

    Kommunikáció, ismeretterjesztés (outreach): 10%

     

    Főbb szempontok:

    ● Az eszköz, a kapott adatok és a belőlük levont következtetések bemutatásának színvonala (vizualizáció, előadásmód)

    ● a csapattagok bevonásának arányossága

    ● a projekt során az online térben folytatott ismeretátadás mennyisége és színvonala (médiumok változatossága, posztolás gyakorisága, elért közösségek mérete és sokfélesége)

  • Nyeremények

    • A nemzeti döntőben legjobban teljesítő csapat elnyeri a részvételi jogot a „Space Engineer for a Day” c. eseményen való részvétel lehetőségét, amelyet az Európai Űrügynökség Technológiai Központjában (ESA ESTEC) tartanak a hollandiai Noordwijkben, ahol összegyűlnek a nemzeti CanSat versenyek győztes csapatai.
    • Minden döntős csapat tagjai (ideértve a Versenyzőket és a Mentorokat) tárgynyereményben részesülnek.
    • A nyeremények után fizetendő adók a Szervezőket terhelik. A nyereményeket át lehet ruházni, de nem lehet készpénzre beváltani.
  • Részvétel a versenyen és a verseny eseményein 

    A versenyzők és mentoraik a regisztrációval nyilatkoznak arról, hogy a csapattagok (ideértve a kiskorú résztvevők törvényes képviselőit is) megismerték és elfogadják a verseny szabályait és aláírták az ezzel kapcsolatos szükséges nyilatkozatokat. Minden résztvevő hozzájárul, hogy amennyiben a verseny során kép- illetve videófelvétel készül róluk, a verseny szervezője azokat saját nyomtatott és elektronikus felületein a nyilvánosság számára elérhetővé tegye.

     

    A verseny keretében szervezett eseményekre a versenyzők, illetve mentoraik jogosultak belépni, vendéget, illetve sajtó (print, tévé, rádió, internetes médium, stb.) képviselőit csak a szervezők írásos hozzájárulása birtokában hívhatnak meg.

     

    A döntőn minden versenyző, mentor, vendég és a sajtó képviselői saját felelősségükre vesznek részt. Minden jelenlévőtől elvárt a felelősségteljes viselkedés, a szabálykövetés, mivel az indítási nap katonai gyakorlótéren zajlik, így különösen fontos az előírások betartása, hogy a résztvevők épségét biztosíthassuk.